Kui ma kuu aega tagasi oma postituses “Õppisin, kuidas saada maailma loovaimaks inimeseks“ kirjutasin, et “Kokku 33-st loengust (+ vabal ajal kuulatud loengutest) ammutatud info ja teadmiste läbiseedimine võtab mul kindlasti veel mitu nädalat…” siis ma eksisin. Kui eelmisel nädalal pidin tegema kokkuvõtte õpitust, siis leidsin end taas olukorrast, kus mõistsin, et on nii palju, mida ma pole veel oma igapäevatöös osanud või suutnud rakendada. Küll aga suutsin ma panna kokku 10-punktilise nimekirja asjadest, mida ma olen kasutanud ja jälginud ning mis on minu tööflow paremaks muutnud.

OLE LAINEL
Tegelikult olen olnud alati arvamusel, et kui midagi teha, siis peab seda tegema hingega. Kuid YCA esimesest loengust, milleks oli muideks 1,5 tundi joogat, jõudis see mulle veelgi rohkem kohale. Sain aru, et näiteks enne brainstormi tuleb leida aeg, kus 5-10 minutiga viia end eesseisva teema lainele. Lihtsalt ei ole võimalik hüpata ühelt teemalt teisele ning anda endast kõiges 100%.

TEA, ET IGA 5-AASTANE ON SINUST LOOVAM
Kui Bob Isherwood seda meile oma loengus ütles, siis tundus see alguses kui pauk vastu hambaid. Kuid mõeldes järele, siis nii ongi. Meie loovus on erinevate piirangute ja reeglitega paika pandud ning meil puudub “originaalne mina”. Samas on võimalik endaga tööd tehas leida hetki, kus näeme asju ausalt nagu 5-aastased – nii, nagu nad on, mitte nii, nagu me tahame – vaid siis oleme tõeliselt loovad.

OLE AUS
Lause, mida kuulsin igas loengus. Ole aus iseendaga, ole aus oma kollegide ja partneritega ning ole kindlasti aus oma klientidega. Isegi, kui sinu aus panus ei muuda asjade kulgu, siis sa ise tead, et sina oled teinud kõike enda võimuses. Kui sa aga suudad oma ausa idee või kommentaariga asjade käiku paremuse poole muuta, siis sellest paremat tunnet ei ole! Ja vaid nii sünnivad parimad loovlahendused.

COPY (JA LOOD) ON NAGU NAISEGA VÄLJAS KÄIMINE
Ma olen ligi 9 aastat copysid kirjutanud ja see on seni kõige paremini copyde kirjutamist iseloomustav lause, mida kuulnud olen. Iga lause copys on nagu kohting naisega. Kui esimene lause (kohting) on hea, järgneb selle teine jne. Mida parem on sinu lause (kohting), seda kiiremini jõuad sa seksini (ostuni). Ning kui kõik läheb hästi (toode või teenus meeldib), algab sellest seksist ka tõeline suhe (lojaalsus), kus on palju seksi!

“EI” ON OSA MEIE TÖÖST
Lihtne ja loogiline, aga vahel on seda endale väga raske tunnistada. Olen isegi tundnud, kus saades vastuseks “Ei”, olen ma pettunud või solvunud, süüdistanud end või klienti ning proovinud sellest mööda minna ning klienti (või ennast) veenda, et tegelikult ei pea vastus “Ei” olema. Peale YCA-d mõistan palju paremini, et vahel peab aga võtma selle “Ei” vastu nii nagu ta on ning oma energia suunama uutele ja veelgi parematele loovlahendusele.

ÄRA TEE ASJU, MIDA TEISED TEEKSID
Kui tuled enda arvates tõeliselt loovale ideele, siis küsi alati, kas teised oleks valmis seda ideed teostama. Kui vastus on jah, siis järelikult pead ennast veel rohkem sundima ja midagi veel loovamat mõtlema. Siinjuures ei tohi aga unustada, et heal juhul 1/100 projektist on selline, kuhu sobib nii pöörane idee!

MUL ON IDEE! LOOME/NÄITAME/DEMONSTREERIME/TÄHISTAME/OMAME…
Ideede mõtlemisega on nii nagu copyde kirjutamisega. Kui sa kirjutama ei hakka, siis ei tule sealt midagi. Alati tuleb suruda pastakas paberile ja kirjutama hakata. Täpselt samamoodi on ka ideede mõtlemisega, kus ideede genereerimiseks tuleb kuskilt alustada. Ja see lause on selleks hea võimalus.

IGA VÕISTLUST EI PEA VÕITMA!
Aga shortlisti võiks ju saada.
Mina ei ole kunagi reklaame teinud auhindade pärast, kuid tean seda nii enda kui teiste pealt, et vahel muutub auhinna võitmine siiski kinnisideeks. Kui sead endale aga liiga kõrged eesmärgid, siis hakkad muretsema hoopis muude asjade pärast kui sinu töö. Seades aga väiksemad eesmärgid, saad keskenduda 100% oma tööle. Ning kui suudad luua stabiilselt shortlisti töid, siis ühel hetkel hakkavad need tööd ka “iseenesest” auhindu võitma.

VISUAALNE IDEEDE LOOMINE
Ideid mõeldes unustatakse ennast pahatihti ideedest rääkima. Samas, kui disainer ideid samaaegselt visandab, tekib kõigile ühtne visuaalne arusaam ja see suunab kogu tiimi ideid ühes suunas, luues veelgi paremaid lahendusi!

LIHTSAD LAUSED
Taas peamiselt copywriteritele mõeldud mõte. Kuna copydel saab mängida vaid sõnadega, siis tuleb ette olukordi, kus “kaunist” lauset luues venib see 3-realiseks liit-, põim- ja eiteamislauseks. Alati tuleb jälgida, kas lauseid on võimalik lihtsamaks ja suupärasemaks teha, sest tarbija tahab lugeda mitte ilusaid vaid lihtsalt arusaadavaid lauseid!

ffdfeba6ec0b1d5d856c754a615b0eae
2016. aasta kevadel, kui Instagram teatas, et ei lähe enam edasi kronoloogilises järjekorras piltide feediga, olid paljud Instagrami kasutajad selle otsuse üle tõredad ning selle muutmiseks koguti 24h jooksul üle 70 000 allkirja. Kuid see ei takistanud Instagramil oma otsususele kindlaks jäämast. Instagram põhjendas otsust kasutajate arvu ja engagement’i tõusuga. Hetke seisuga ei jõua ~70% jälgitavate kasutajate postitustest feedile – miks see nii on ja kuidas olla Instagrami poolt soositud ja töötada algoritmiga kooskõlas? Instagrami algoritmi loogika baseerub ideel, et kasutajani jõuaksid täpselt need postitused, mis teda potentsiaalselt kõige rohkem huvitavad. Näiteks kui kasutaja on like’nud mitmeid reisipilte, siis tema feed’ile ilmub ka tulevikus… View Article
Screen Shot 2017-09-07 at 15.56.33
Aegade alguses (ehk 2010. aastal) oli Instagram üks lihtne piltide jagamise platvorm, mille võlu seisnes selles, et kõik, mis üles läks oli kiire ja üsna toores. Praeguseks ajaks on Instagramist saanud võimas sotsiaalmeedia kanal, millel on 700 millionit igakuist aktiivset kasutajat. Kuid selle algne kontseptsioon on üsna palju muutunud. Lihtsast platvormist, kus oma pilte jagada on saanud paljude võimalustega mega-app, mis oma algoritmidega valib piltide järjestust. Lisaks on sellest lihtsa loogikaga piltide jagamise rakendusest saanud võimas turunduskanal, kus saab mitmel kujul reklaame postitada, oma toodet turundada läbi influencer’ite, sihtida täpset sihtrühma jpm. Nüüd toomegi välja mõned mõtted, mida võiks Instagramis turundades kindlasti katsetada (või vähemalt arvesse võtta).
logo2
TALLINN, 12. oktoober 2016 – Reklaamiagentuuri Imagine AD OÜ omanikud ostsid täna reklaamiagentuuri EstTBWA OÜ ja müügiedendusagentuuri Tequila AD OÜ. „Me otsustasime müüa, kuna tahame 100% keskenduda meediaärile. Imagine AD näol leidsime EstTBWA-le ja Tequila AD-le hea uue peremehe, kellega koostöös saame reklaami- ja meediaklientide teenindamiseks jõud ühendada“, ütles Creative Media Service OÜ juhatuse liige ja partner Kristian Hein. „2003. aastal kui ma Imagine asutasin, siis tõuke selleks andis toonane EstTBWA juht Kristian Hein. Tema kutsus mind TBWA-sse projektijuhina tööle. Mõtlesin, et proovin kõigepealt oma agentuuri teha. Kui ma ebaõnnestun, siis ega mu oskused halvemaks lähe ja küll Kristian mind… View Article
9k=
Käisin juuni keskel Cannes Lions 2016 reklaamifestivalil. Mõtteid ja inspiratsiooni, mida nii enda kui Imagine jaoks sai  ammutatud, oli palju. Uusi ja väga huvitavaid inimesi sai ka kohatud kümneid ja kuigi need nädal aega olid ülimalt intensiivsed, olid need taaskord rohkem harivad kui kolme aasta jagu Eestis toimuvaid seminare ja konverentse kokku. Mida ma endiselt soovitan kõigile turundusjuhtidele. Unustage kodumaised konverentsid ja paluge oma ettevõtte juhil teha kulu asemel investeering ja lennutada teid Cannes’i reklaamiafestivalile, sest seal ei räägita ainult reklaamist. Pooled ettekannetest on puhtalt turunduslikku laadi. Suur osa keskendub brändile, paljud ettekanded sotsiaalmeediale ja sisuturundusele jne. Investeeringust jagub inspiratsiooni… View Article
1111
Olen sel aastal palju mõelnud, mida võiks senises elus omandatule juurde õppida. Kuidas end harida ja olla sellega eeskujuks oma lähedastele. Minu suurimaks kooliks saab kindlasti olema juuni lõpus Cannes Lionsil osalemine – plaanin ammutada kõike, mis minu lokipahmaka alla mahub. Sõbrad Instagramist ja näoraamatust võiksid end juba valmis panna, mul on isegi postituste lemmikfiltrid välja valitud. Aga Cannes’ist lähemalt juba juuni kolmandal nädalal. Oma reklaamileidudes keskendusingi enesearendamisele. Ma polnud Eestis märganud reklaame, mis kutsuksid reklaami või psühholoogiat õppima. See on kummaline, sest neile aladele saaks ju väga lahedaid klippe luua. Näiteks leidsin lõbusad Miami Ad School reklaamid, mille loojateks… View Article
artikkel
Mängin sel hooajal Eesti IV jalgpalliliigas. Et minu tiim, peamiselt välismaalastest koosnev Rumori Calcio otsis pika hooaja kulude katteks särgisponsoreid, otsustasin pakkuda võimalust ka Imagine’ile, kus copywriterina töötan. Kuigi Imagine’i asutaja ja loovjuht Margo Kütt on eelkõige tuntud kui Eesti kõige kirglikum jäähokifänn, on ta ka muust spordist alati lugu pidanud ning oli panustamisega nõus. Nüüd ehib Rumori Calcio võistlusvormi rinda selgelt peasponsori Imagine’i nimi. Rumori Calcios mängib nõnda palju erinevaid rahvusi, et loetlemisel jääb isegi mõlema käe sõrmedest puudu. Esindatud on Eesti, Itaalia, Venemaa, Itaalia, Gruusia, Saksamaa, Holland, Prantsusmaa, Poola, Egiptus, Palestiina, Hispaania. Episoodiliselt on külalisesinejana käinud end näitamas… View Article
pilt
Telereklaamis pöörame enamasti tähelepanu visuaalile. Meid lummavad kaunid vaated loodusest või inimestest, panevad ahhetama tehnoloogilised uuendused või naerutavad koomilised situatsioonid ja dialoogid. Kuid väga oluline on ka see, mida me kuuleme. Reklaamimuusikat alahinnatakse ja tihtipeale ei panda sellele rõhku, kuid õige valik võib muidu keskmise klipi või artisti muuta maailmakuulsaks. Reklaamimuusika võeti esmakordselt kasutusele 1922. aastal ühes New Yorki raadios, kuid teleklippidesse jõudis muusika alles 1955. aastal, kui Jaapani kellatootja Seikosha (praegu tuntud Seiko) oma mustvalges reklaamis jingel’it kasutas. Pop-muusika võidukäik reklaaminduses algas märksa hiljem, kuumadel 70ndatel. Tõsi, esimene superhitt kirjutati spetsiaalselt reklaami jaoks. 1971. veebruaris läks raadioeetrisse Coca-Cola tellitud… View Article
CcYXuVkW8AUJ5Ja
Heade filmidega on enamasti nii, et kui neile kiputakse järg tegema, kukub see välja kas kehvasti või väga kehvasti. Vähesed järjed on olnud paremad, kui esimene osa, kuid filmikriitikute arvamusele tuginedes on kõige tuntumad ehk Terminatori ja Godfatheri teised osas. Tegelikult on reklaamidega samamoodi – kui oled korra midagi väga head teinud, on sellele samaväärset järge väga raske luua. Hea näide on eelmisel aastal Cannes Lions’il võimsa tulemuse teinud Geico Unskippable. Kõik reklaamindusega kuidagi seotud olevad inimesed mäletavad klippi, kus suur bernhardiin mannekeenidena seisva perekonna nõudest spagethi bolognese’t lõhverdas. Selle reklaami meeldivus on kindlasti maitse asi, kuid kindlasti oli see… View Article
123
Eelmise aasta septembris teatas Facebooki juht Mark Zuckerberg, et tulemas on muudatused seoses “Meeldib” nupuga. Paljud ootasid ja lootsid, et uueks nupuks saab “Ei meeldi” (dislike), kuid mina arvasin, et Facebook sellise negatiivse ja halvustava nupuga välja ei tule. Ja juba kuu aega hiljem teatas Facebook, et nad on jube uue lahendusega valmis saanud ning asuvad seda testima Hispaanias ja Iirimaal. Paistab, et nende lahendus toimis kohe esimesel korral, sest alates eilsest on lahendus saadaval kõikidele Facebooki kasutajatele. Lihtsalt mine hiirega “Meeldib” nupule, oota hetk ja siis avanebki sul võimalus valida teisi emotsioone. Natuke parandamist muidugi Eesti versioon vajab, sest emotikonide… View Article
11882379_10153589445633669_4859321794435226510_o
Igasugused tabelid on sageli tõlgendamise küsimus, kuid meil on sellegipoolest hea meel tõdeda, et Eesti Turunduskommunikatsiooni Agentuuride Liidu koostatud pingereas oleme neljandal kohal. Kõnealune tabel kajastab 2015. aastal võidetud auhindu reklaami, disaini ja digitali kategooriates ning selle eesmärk on reastada loovtööstusega tegelevad ettevõtted vastavalt nende võidetud loovauhindade järgi. Olgu lisatud, et tabel pole Eesti Turunduskommunikatsiooni Agentuuride Liidu hinnang agentuuride loovusele, vaid see mõõdab loovauhindu ehk auhindu, mis mõõdavad loovust. Mõistagi pole kõik jagatavad auhinnad sama kaaluga (Cannes’ Lions on olulisem kui Kuldmuna 🙂 ) ja seetõttu on väljatöötatud punktisüsteem, millest tabeli koostamisel juhindutakse. Loovusauhindade koondtabelisse ilmuvad punktid järgmiselt: Kuldmuna ja… View Article
Screen Shot 2016-02-11 at 12.30.31
Kolm nädalat tagasi näitasime sel aastal esimest korda reklaamileide. Kõige kallima reklaamisekundiga Super Bowlile järgneval nädalal on reklaamileiud sisuliselt kohustuslikud. Eriti maailma kõige kuulsama ühe-päevase võistluse 50ndal juubeli järel. Kuid tundub, et Super Bowli reklaamivaheajad hakkavad oma maagilisust kaotama. Näiteks paljud brändid, kes viimastel aastatel alati Super Bowlil esindatud (Volvo, Adobe jpt.), pidasid sel aastal mõistlikumaks 30-sekundilise klipi eest viite miljonit dollarit mitte välja käia. Need, kes eelarvet siiski kergendasid, näitasid erinevat taset, kuid meie noppisime välja kõige rohkem tähelepanu saanud klipid. Mitte oma lemmikud, vaid kõige populaarsemad. Ameeriklased lagistavad ehk endiselt jalaga-perse absurdihuumori peale naerda, kuid vähemalt minu meelest… View Article
iphone
Facebooki tegemistega ja muudatustega on raske sammu pidada, sest uuendustele ei paista lõppu tulevat. Alljärgnevalt on kirjeldatud vaid üheksat neist. 1. Liikuvad profiilipildid! Jah, nüüd saab Facebookis oma profiilipildiks panna gif-formaadis animatsioone. Eriti lahedad näevad välja pildid, kus liigub vaid mingi detail, nn cinemagraph stiilis animeeritud pildid. Kui ise ei oska meelepärast pilti koostada, on selleks mitmeid rakendusi ja abivahendeid: Flixel Animoto Diptic Adobe Post Boomerang (Instagram) 2. Facebook “dislike” nupp on väidetavalt üks nõutumaid võimalusi, kuid siiani pole Facebook seda siiski kasutusele võtnud. Uuendusena on tulekul (mõnel juba olemas) hoopis nupud nagu “love”, “haha”, “wow”, “sad” and “angry”. Vaata… View Article
aleweb
Alejandro Masferrer, the founder of The Pop Up Agency, one of the world’s most well-known agency of digital concepts, decided late last year that one stage of his life was over, and he wanted to move on. While taking some time off, after the fast-paced “pop-upping”, and enjoying Christmas time with his family in his hometown Seville (Spain), he received an entirely unexpected offer. Sven Luka, the creative director of Imagine, who had met Alejandro years ago at the Cannes Lions, decided that it was the right moment to grab the bull by the horns (moreover, it is Alejandro’s home… View Article
aleweb
Maailma ühe tuntuma digitaalkontseptsioonide agentuuri The Pop Up Agency looja Alejandro Masferrer otsustas eelmise aasta lõpus, et üks etapp tema elus on möödas ja ta tahab minna edasi. Peale tempokat “pop-upimist” aega maha võttes ja kodulinnas Sevillas (Hispaania) pere seltsis jõuluaega nautides sai ta aga enda jaoks täiesti ootamatu pakkumise. Aastaid tagasi Cannes Lions reklaamifestivalil Alejandroga tutvunud Imagine loovjuht Sven Luka otsustas, et on õige hetk härjal sarvist haarata (kusjuures härjavõitlus on pärit just Alejandro kodukandist Andaluusiast) ja hispaanlane Eestisse kutsuda. Alejandro võttis endale mõtlemisaja ning arutles oma võimalikku kolimist ka sõpradega. Oli tuttavaid, kes tulistasid tema suunas küsimärgilaviine ning… View Article