
Igaüks, kes on vähemalt ühel ajurünnakul osalenud teab mis tunne on mõelda ideid inimesega kes kardab oma ideid välja öelda, või inimesega kes on nii autoritaarne, et sõidab sinu ideedest teerulliga üle. Kindlasti on sulle tuttav ka inimene, kes ei paku ühtegi ideed ja inimene, kes räägib vahetpidamata ja kommenteerib su ideid sõnadega: “Ei tundu kuidagi, mõtleme veel.” Järgmine loovtehnika peaks antud käitumismaneerid välja juurima.
Loovtehnika nimega “Trepimeetod” on loodud grupiloovuse vallandamiseks ja toodab palju erinevaid ideid. Kui seda õigesti läbi viia, siis eemaldab see loovtiimis oleva laiskuse, hirmu ja autoriteetse mõjutamise. See annab kõigile võimaluse ja kohustuse kaasa mõelda.
1. osa – Briifimine
Loovmeeskonna briifimine.
Koosolekuvormis esitletakse 4 – 7 liikmelisele tiimile lähteülesannet, täpsustatakse pisiasju ja vastake tekkinud küsimustele. Suur roll on siin projektijuhil, kes paneb kokku lähteülesande ja uurib vastused tekkinud küsimustele.
Moodustatakse tuumik.
Briifingu käigus valib tiim omale kaheliikmelise tuumiku, kellest üks on kirjutaja ja teine jälgib kella. Kirjutaja ülesanne on dokumenteerida kogu ajurünnak selgelt ja arusaaadavalt. Kella jälgija vastutab ajakavast kinni hoidmisest.
Ajakava
Briifingu lõpus pannakse paika ajakava. Ajakavas on kindlalt määratud kes ja mis kell ajurünnakuga liitub ning missugused rollid neil on.
2. osa – Individuaalne töö
Ideaalis toimub loovtiimi briifimine 24h tundi enne ajurünnakut. See annab igale tiimiliikmele piisavalt aega, et töötada individuaalselt ja valmistada ajurünnakuks ette minimaalselt viis ideealget, mis võib olla kas üksainus reklaamivisuaali idee, humoorikas kampaania slogan või sotsiaalmeedia postitus. Idee on idee.
Individuaalse töö käigus saab igaüks läheneda probleemile erinevate vaatenurkade alt ja arendada tekkinud ideid täpselt nii palju kui soovi on.
3. osa – Trepimeetod
Nüüd oleme jõudnud ajurünnakuni ning algab koosolekuvormis meeskonnatöö.
Tuumik alustab
Ajurünnakut alustab tuumik. Mõlemad tuumiku liikmed esitlevad teineteisele oma ideid ja analüüsivad ja täiendavad neid. Seejärel valivad nad mõeldud ideedest viis parimat. Kogu tegevus toimub vastavalt ajakava järgi, kuid ei tohi kesta kauem kui 10 – 15 minutit.
Värske pea
Ajurünnakule lisandub üks loovtiimi liige, kes kõigepealt esitab tuumikule oma ideed. Seejärel esitab tuumik lisandunud liikmele eelnevalt väljavalitud viis ideed. Toimub arutelu ja ideede täiendus ning laual olevatest ideedest valitakse taas viis parimat, mis esitletakse järgnevale liitujale.
Kogu tegevus toimub 10 – 15 minutit ning pärast ideede valimist liitub ajurünnakule järgmine “Värske pea”
Seda astet korratakse nii kaua, kuni kõik loovtiimi liikmed on esitanud oma ideed.
4. osa – Kokkuvõte
Peale viimase meeskonnaliikme lisandumist analüüsitakse ideed ja valitakse 1 – 3 kolm parimat ideed, mida siis kas edasi arendada või esitleda kliendile.
Kui viimases ideeviisikus ei ole häid ideid, siis käige läbi kõik Kirjutaja poolt dokumenteeritud ideed ja mõtted. Äkki leiate sealt mõne eelnevalt nägemata jäänud pärli.
Kogu tegevus võtab aega 1 – 2 tundi. Olenevalt loovtiimi suurusest ja loodud ajakavast.
Soovitan ajurünnaku viimasteks lisandujateks kutsuda ka projektijuhi ja strateegi, kes näevad kliendi vajadusi ja reklaamitavat toodet hoopis teistsugusena kui loovinimesed.